צמחי מרפא סיניים

מהם צמחי מרפא סיניים?

רפואת צמחי מרפא סיניים , הינה חלק אינטגרלי מהרפואה הסינית המסורתית. ההרבולוגיה הסינית נחשבת מהטובות בעולם, עם מסורת מתמשכת שהחלה כבר במאה השלישית לפני הספירה. קיימים למעלה מ-6000 צמחי מרפא, מתוכם כ-600 צמחים נמצאים בשימוש כיום.

לפי הרפואה הסינית, לכל אחד מצמחי המרפא יש תכונות המאפיינות אותו. מידע רב נאסף באמצעות התבוננות בת אלפי שנים וניסיון קליני מצטבר על ידי גדולי הרופאים בסין. הם למדו להכיר את הצמח ולזהות את השפעותיו על המשתמשים בו. ידע מעמיק זה, הקושר בין הצמח ופעולתו לבין תיאורית הרפואה הסינית, מאפשר למטפל לבחור את שילוב הצמחים הנכון ביותר למטופל תוך הימנעות מנזק או תופעות לוואי.

תאוריית פרמקולוגיית הצמחים הסיניים מתארת את התכונות האנרגטיות של הצמח והיא מורכבת מחמשת התכונות, חמשת הטעמים, ארבעת כיווני התנועה ומרידיאן היעד.

חמשת התכונות: הצמחים הסיניים מסווגים על פי האנרגיה אותה הם מחוללים. הם מחולקים לחמישה סוגים עיקריים בהתאם לאיכויותיהם הדינמיות, המתוארות במונחים של טמפרטורה: צונן, קר, חם, חמים או נייטרלי. מאפיינים אלה אינם מצביעים על מצבו של הצמח, אלא כיצד ישפיע הצמח על הגוף ואיזו אנרגיה הוא מייצר. ככלל, צמחים בעלי אופי חם או חמים נרשמים לטיפול במחלות המסווגות כבעלות אופי קר או קריר במאפייניהן ובטבען ולהפך, צמחים קרים או קרירים מטפלים במחלות שמוגדרות כחמות או חמימות בטבען.

חמשת הטעמים וארבעת כיווני התנועה: צמחי המרפא הסיניים מסווגים במקביל ל- 5 סוגי טעמים בהתאם למאפייניהם והשפעתם: חמוץ, מר, מתוק, חריף, ומלוח. גם חמשת הטעמים מסווגים לחמים וקרים. חריף ומתוק הם באופיים חמים, בעוד שחמוץ, מר ומלוח מסווגים כבעלי אופי קר. בדרך כלל צמחי המרפא מורכבים ממספר טעמים וניתן למצוא בצמח אחד מספר תכונות או טעמים. חום מטבעו עולה כלפי מעלה, כך שצמחים שטעמם חריף או מתוק משפיעים על האיברים בחלק העליון והחיצוני של הגוף. קור נוטה לשקוע כלפי מטה, על כן צמחים בעלי טעם מלוח, חמוץ או מר משפיעים על פלג הגוף התחתון ועל האיברים הפנימיים יותר. 

ברפואת הצמחים הסינית לרוב לא נותנים צמח בודד אחד אלא תערובת של מספר צמחים הנקראת פורמולה. פורמולות הצמחים הסיניות הן למעשה תרכובת של מספר צמחי מרפא המורכבת בדר"כ משילוב של 6-12 צמחים, לעיתים אף יותר, והיא מותאמת אישית למטופל. שילוב צמחים בעלי טמפרוטורות שונות וטעמים שונים והתאמתם ביעילות לטיפול במחלה הינה אמנות לשמה. בידיים מיומנות, המגוון הרחב של הצמחים מאפשר התאמת פורמולה למצבים קליניים מסובכים ביעילות רבה לצורך קבלת אפקט טיפולי מקסימלי. פורמולת צמחים שמותאמת אישית למטופל, יכולה בו זמנית לתמוך , לחזק ולאזן מערכות שונות בגוף. 

 

 

 

 

 

 

"The doctor of the future will give no medicine, but will interest his patients in the care of the human frame, in diet, and in the cause and prevention of disease."

Thomas Edison, Inventor